Kelių eismo taisyklės parašyta, kad keleiviai yra eismo dalyviai. „Keleivio elgesys ir įtaka vairuotojui yra labai reikšmingi, siekiant saugumo kelionės metu, – pabrėžia „Amplius LT“ vairavimo mokyklos direktorius. – Keleivis gali paskatinti tiek saugesnį, teik, rizikingą vairavimo stilių“.

Atsakingas keleivis - 1

Vyrai paskatina moteris vairuoti rizikingiau

Kai keleiviai yra vairuotojo draugai, rizika, kad jie neigiamai įtakos vairuotojo vairavimo stilių yra didesnė, nei kai keleiviai yra vairuotojo šeimos nariai. Tyrimai taip pat rodo, kad moterys dažniau ryžtasi rizikingiems manevrams, kai šalia važiuoja priešingos lyties atstovas. Vyrai keleiviai dažniau paskatina moteris vairuoti pavojingiau, nei moterys skatina vyrus. Kai automobilyje vien moterys, rizika, kad keleivės paskatins vairuotoją pavojingiems manevrams taip pat mažesnė. „Vyrai neretai mano esantys geresni vairuotojai, nei moterys, todėl mažiau toleruoja moterį vairuotojos rolėje“, – sako „Amplius LT vairavimo mokyklos“ direktorius.

Netinkamas keleivio elgesys

Keleivis neturi daryti nieko, kas bent akimirkai galėtų atitraukti  vairuotojo dėmesį nuo eismo kelyje. Pavyzdžiui, kelionės metu nedera atkreipti vairuotojo dėmesio į reklamas pakelėje, pastatus ar kitus vaizdus, kurie nėra svarbūs vairavimui. Nedera staiga prabilti labai garsiai ar šaukti, nes išgąsdintas vairuotojas gali netyčia atlikti pavojingą manevrą.

Vairuotojui gali trukdyti ir kai kurie keleivio bandymai jam „padėti“: palaikyti vairą, įjungti stiklo valytuvus ar pareguliuoti radijo mygtukus ant vairo.

Elgtis rizikingai ypatingai yra linkę jauni žmonės. Jaunuoliai linkę demonstruoti savo gebėjimą vairuoti, atlikdami pavojingus manevrus arba skatindami vairuotoją taip elgtis. Tokiu elgesiu jie rizikuoja savo ir kitų žmonių gyvybėmis. Nepatyrę, vėjavaikiškai manydami, kad niekada neklysta, ir demonstruodami savo „gebėjimus“, jauni žmonės  labai dažnai sukuria situacijas, klurių pasekmės būna pražūtingos“, – perspėja „Amplius LT vairavimo mokyklos“ instruktoriai.

Ypatingi keleiviai yra vaikai – jų saugumu turi pasirūpinti suaugusieji. Jei vairuotojas keliauja vienas su vaiku, jis turi įsitikinti, kad vaikas galės pats pasiekti  savo žaislus, turės kuo užsiimti kelionės metu ir nereikalaus vairuotojo dėmesio. Jei mažylis kelionės metu pradeda verkti, geriau sustoti saugioje vietoje, ir tęsti kelionę  tik vaikui nurimus.

Patarimai atsakingam keleiviui

Atsakingas keleivis yra tas, kuris neblaško vairuotojo dėmesio, kuris tinkamai padeda vairuotojui, kai to reikalauja situacija. Pavyzdžiui, padeda rasti kelią žemėlapyje. Keleivis turi įspėti vairuotoją, jei pastebėjo, jog šis pažeidė kelių eismo taisykles. Atsakingas keleivis niekada nekeliauja su neblaiviu vairuotoju.

Keletas atsakingo keleivio taisyklių:

– nereikalauk, kad važiuojančiame automobilyje garsiai skambėtų muzika;

– nerūkyk automobilyje,  jei tai gali sukelti nepatogumų vairuotojui;

– nesutik palaikyti vairą važiavimo metu;

– neblaškyk vairuotojo dėmesio;

– neleisk vairuotojui naudotis mobiliuoju telefonu be laisvų rankų įrangos;

– nepradėk staiga labai garsiai kalbėti ar šaukti, nes tai gali išąsdinti vairuotoją;

– nesipyk su vairuotoju kelionės metu;

– neskatink vairuotojo atlikti rizikingus manevrus;

– nevažiuok su neblaiviu ar narkotikus vartojusiu vairuotoju ir bet kokia kaina stenkis įtikinti tokį vairuotoją, kad jis nevairuotų automobilio.